The Man in My Basement е британско-американски хорър трилър филм от 2025 г., режисиран от Надя Латиф по сценарий на Надя Латиф и Уолтър Моузли. Премиерата на филма във Великобритания е на 12 септември 2025 г.
„The Man in My Basement“ е мрачна и интензивна психологическа хорър-драма от режисьорката-дебютантка Надия Латиф, адаптация на едноименния роман от Уолтър Мосли, който също присъства в писането на сценария на филма. Сюжетът проследява Чарлз Блейки — младеж от афроамерикански произход, който е изправен пред загуба на семейния им дом в Саг Харбър, Ню Йорк. Когато мистериозен бизнесмен с европейски акцент предлага да наеме мазето му за лятото, срещу достатъчно пари, за да покрие дълговете — Чарлз приема, но скоро разбира, че е отворил вратата към ужасяващо и дълбоко емоционално пътуване.
Действието е преместено в 1994 г., на фона на ръандаския геноцид — стратегическо решение на Латиф, за да задълбочи темите за расата, колониализма и наследствените травми. Това прави цялостния тон на филма по-тъмен, по-готически — на границата между естетическа наслада и истински ужас.
В центъра стои изключителната двойка: Кори Хоукинс като Чарлз и Уилем Дефо като странния наемател — актьори с театрално минало, чиито изпълнения са описвани като „електрически“ и „под кожата“. Те изграждат болезнено напрежение и неуловима динамика, напомняща дуел между светлина и мрак.
Филмът е повече от обикновен трилър — той търси дълбините на морала, актуалните проблеми и човешката душа. С визуална стилистика, която често преминава в бароков екстремум, „The Man in My Basement“ впечатлява с кураж да разкрие неудобното, жестокото и болезненото правдиво.
Филмът се очертава като зряло и обвързващо преживяване — повече от трилър, „The Man in My Basement“ е изпитание за ума и чувствата, което засяга невидимите територии на човечеството. Ако харесваш истории, които изваждат на светло тежката неразказана истина — това е твоят филм.