Оскари 2019


оскари 2019

Наградите „Оскар“ за най-добрите филми на 2018 г., представени от Академията за филмови изкуства и науки (Academy of Motion Pisture Arts and Sciences / AMPAS). 91-то издание на церемонията е на 24 февруари 2019 г. в Dolby Theatre в Холивуд, Лос Анджелис, Калифорния.

Наградите на Академията (познати по-добре като „Оскари„) е разделено на 24 категории, а церемонията е предавана на живо в САЩ по канала ABC (American Broadcasting Company), като е и първата церемония от три десетилетия насам, от 61-те Награди на Академията през 1989 г., проведени без водещ. Причината за това са хомофобските шеги на обявения за водещ Кевин Харт и скандала, който те предизвикаха.

Зелена книга“ е награден с три награди, включващи „Най-добър филм“, а „Бохемска рапсодия“ спечели четири от статуетките, като една от тях е за „Най-добър актьор“ на Реми Малик в ролята на Фреди Меркюри. „Рома“ и „Черната пантера“ получиха три награди. Оливия Колман получи наградата за „Най-добра актриса“ в ролята си на Ан, кралица на Великобритания във филма „Фаворитката„.

Ето го и пълният списък на големите победители:

Най-добър филм:

„Зелената книга“ – победител

„Черната пантера“
BlacKkKlansman
„Бохемска рапсодия“
„Роди се звезда“
Roma
„Фаворитката“
Vice

Най-добър актьор:

Рами Малек в „Бохемска рапсодия“ – победител

Крисчън Бейл във Vice
Брадли Купър в „Роди се звезда“
Уилям Дефо в At Eternity’s Gate
Виго Мортенсен в „Зелената книга“

Най-добра актриса:

Оливия Колман във „Фаворитката“ – победител

Ялица Апарисио в Roma
Глен Клоус в The Wife
Лейди Гага в „Роди се звезда“
Мелиса Маккарти в Can You Ever Forgive Me?

Най-добър актьор в поддържаща роля:

Махершала Али в „Зелената книга“ – победител

Адам Драйвър в BlacKkKlansman
Сам Елиът в „Роди се звезда“
Ричард Грант в Can You Ever Forgive Me?
Сам Рокуел във Vice

Най-добра актриса в поддържаща роля:

Реджина Кинг в If Beale Street Could Talk – победител

Ейми Адамс във Vice
Марина де Тавира в Roma
Ема Стоун във „Фаворитката“
Рейчъл Вайс във „Фаворитката“

Най-добър режисьор:

Алфонсо Куарон за Roma – победител

Спайк Лий за BlacKkKlansman
Павел Павликовски за Cold War
Йоргос Лантимос за „Фаворитката“
Адам МакКей за Vice

Най-добър анимационен филм:

„Спайдър-мен: В Спайди-Вселената“ – победител

„Феноменалните 2“
„Островът на кучетата“
Mirai
„Ралф разбива интернета“

Най-добър късометражен анимационен филм:

Bao – победител

Animal Behaviour
Late Afternoon
One Small Step
Weekends

Най-добър адаптиран сценарий:

BlacKkKlansman – победител

The Ballad of Buster Scruggs
Can You Ever Forgive Me?
If Beale Street Could Talk
„Роди се звезда“

Най-добър оригинален сценарий:

„Зелената книга“ – победител

„Фаворитката“
First Reformed
Roma
Vice

Кинематография:

Roma – победител

Cold War
„Фаворитката“
Never Look Away
„Роди се звезда“

Най-добър документален филм:

„Сам на скалата“ (Free Solo) – победител

Hale County This Morning, This Evening
Minding the Gap
Of Fathers and Sons
RBG

Най-добър късометражен документален филм:

Period. End of Sentence. – победител

Black Sheep
End Game
Lifeboat
A Night at the Garden

Най-добър чуждоезичен филм:

Roma (Мексико) – победител

Capernaum (Либия)
Cold War (Полша)
Never Look Away (Германия)
Shoplifters (Япония)

Най-добри костюми:

„Черната пантера“ – победител

The Ballad of Buster Scruggs
„Фаворитката“
„Мери Попинз се завръща“
„Кралицата на Шотландия“

Най-добра оригинална песен:

„Shallow“ („Роди се звезда“) – победител

„All The Stars“ („Черната пантера“)
„I’ll Fight“ (RBG)
„The Place Where Lost Things Go“ („Мери Попинз се завръща“)
„When A Cowboy Trades His Spurs For Wings“ (The Ballad of Buster Scruggs)

Най-добри визуални ефекти:

„Първият човек“ – победител

„Отмъстителите: Война без край“
„Историята на Кристофър Робин и Мечо Пух“
„Играч първи, приготви се“
„Соло: История от Междузвездни войни“

Звуков мишунг

„Бохемска рапсодия“ – победител

„Черната пантера“
„Първият човек“
Roma
„Роди се звезда“

Звуков монтаж:

„Бохемска рапсодия“ – победител

„Черната пантера“
„Първият човек“
Roma
„Нито звук“

Грим и прически:

Vice – победител

Border
„Кралицата на Шотландия“

Звуково обработване:

„Бохемска рапсодия“ – победител

„Черната пантера“
„Първият човек“
Roma
„Роди се звезда“


Още в Zamunda




случайно избрани